Kavaklıdere Mah. Büklüm Cad. No:23/3 Çankaya - Ankara
trende

İkamet İzni Başvurularında Biyometrik Fotoğraf Kullanımı

15.02.2022
314
İkamet İzni Başvurularında Biyometrik Fotoğraf Kullanımı

İkamet izni işlemlerinde kullanılacak fotoğrafınızın son altı ay içinde ICAO standartlarında çekilmiş ve biyometrik olması gerekmektedir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılmış ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Biyometrik fotoğrafınız sistem tarafından kontrol edilecek ve fotoğrafınıza göre aşağıdaki değerlendirme kriterlerine uygun olması halinde kabul edilip aksi takdirde reddedilecektir.

  1. Yüz ve saç modeliniz fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak tamamen görünür olmalıdır. Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır. Yüz kısmının yüksekliği 32 mm ile 36 mm arasında olmalı ve fotoğrafın %70 ile %80’ini kapsamalıdır.
  2. Fotoğrafınızda lekeler ve bükülmeler bulunmamalı, renkler nötr olmalı ve fotoğraf yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır.
  3. Fotoğrafınız doğrudan kameraya bakarken çekilmeli, gözler net görünmeli, saçlar gözleri kapatmamalıdır.
  4. Fotoğrafta başınız dik konumda olmalı ve herhangi bir yöne dönük olmamalı, yüzde gülme vb. ifadeler yer almamalı, ağız kapalı olarak görünmelidir. Çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatlarınız tamamen görünür olmalıdır.
  5. Fotoğrafınızın fonu desensiz ve gölgesiz olmalıdır. Saçlarınız koyu renk ise beyaz fon, açık renk ise orta tonda bir gri tercih edilmelidir.
  6. Işık yüzünüze eşit ölçüde yansıtılmış olmalı, fotoğrafta yansıma, gölge ve “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
  7. Fotoğrafınızda gözleriniz net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, güneş gözlüğü kullanılmamalı, gözlük camı çerçevesi gözleri kapatmamalıdır.
  8. Zorunlu olarak kullandığınız gözlük vb. aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.
  9. Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, başörtüsü rengi fon renginden farklı olmalıdır.
  10. Küçük çocukların fotoğraflarında başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır.
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: