Kavaklıdere Mah. Büklüm Cad. No:23/3 Çankaya - Ankara
trende

2022 Yılı Çalışma İzni Harcı ve Değerli Kağıt Bedeli

15.04.2022
377
2022 Yılı Çalışma İzni Harcı ve Değerli Kağıt Bedeli

Yabancı çalışma izni başvurusunun Bakanlık tarafından onayı ile birlikte sizden istenen harç ücretini yatırmanız gerekmektedir. 492 sayılı Harçlar Kanunu gereğince; yabancılara verilecek çalışma izinleri ve çalışma izni muafiyetlerinde harç ödemesi yapılmalıdır, bununla birlikte düzenlenen bu belgelerden ayrıca değerli kâğıt bedeli de sizden tahsil edilecektir.

Yabancı çalışma izni ve izin muafiyetleri 492 sayılı harçlar kanunu uyarınca harca tabidir. Çalışma izni harç ücretleri izin süresine ve izin türüne göre değişiklik göstermekte olup harç çalışma izni harç ücretleri aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir

Süresine göre çalışma izni harçları;

1 yıl ve bir yıla kadar ki çalışma izni harç ücreti 1.386,20 TL
2 yıl veya 1 yıldan uzun süreli çalışma izni harç ücretleri 2.772,40 TL
3 yıl veya 2 yıldan uzun süreli çalışma izni harç ücretleri 4.158,60 TL
4 yıl veya 3 yıldan uzun süreli çalışma izni harç ücretleri 5.544,80 TL
5 yıl veya 4 yıldan uzun süreli çalışma izni harç ücretleri 6.931,00 TL

Türüne Göre Çalışma İzni Harç Ücretleri;
Süresiz çalışma izni harç ücreti 13.867,40 TL
Bağımsız çalışma izni Harç Ücreti 13.867,40 TL
Geçi koruma Kapsamındaki Suriyelilerin çalışma izni harç ücreti 515,70 TL

Çalışma İzin Harcı;

492 sayılı Harçlar Kanunu gereğince yabancılara verilecek çalışma izinleri ve çalışma izni muafiyetleri harca tabii olup izin çıkış tarihini takip eden 30 gün içerisinde yatırılması gerekmektedir.

Değerli Kâğıt Bedeli:

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununun 27. Maddesinin (2). Fıkrası ile 210 sayılı Değerli Kâğıtlar Kanununda yapılan değişiklik ile Bakanlık tarafından düzenlenmekte olan çalışma izin belgeleri değerli kâğıt olarak sayılmaktadır. Bu sebepten ötürü harç ücretinin yanında her bir çalışma izni için belirtilen miktarda değerli kâğıt bedeli ödenecektir.

İkamet İzni Harç Muafiyeti:

6735 sayılı Kanunla getirilen yeni düzenleme ile çalışma izinleri ve çalışma izni muafiyetleri ikamet izin harcından muaf tutulmuştur.

Çalışma İzin Harçları Ve Değerli Kâğıt Bedelinin Yatırılması

Yurtiçinden yapılan yabancı çalışma izin başvurularında, bakanlık tarafından uygun bulunan başvurularda yabancı çalışanlar için çalışma izni harcı ve değerli kâğıt bedelinin ayrı ayrı yatırılması gerekmektedir. Bakanlık tarafından yatırılacak miktarlar belirtilir, tarafınıza mail yoluyla iletilir. Tarafınıza iletilmeyen ve bakanlıkça belirlenmeyen tutarların yatırılması uygun değildir.

Harç ve değerli kâğıt bedelleri sadece aşağıda belirtilen bankalar üzerinden yapılmalıdır. Yapılan ödemeler çevrimiçi olarak Bakanlık sisteminde gözükmektedir. Ödeme yapıldığında ekstra olarak makbuz talebinde bulunmaya gerek görülmemektedir.

Banka Şubeleri

Yabancıların çalışma izni harcı ve değerli kâğıt bedeli için yatırılması gereken tutarlar aşağıdaki banka şubelerine yatırılmalıdır. Bu işlem 492 Sayılı Harçlar Kanunu gereğince çalışma izni verilecek yabancıya ait 99 ile başlayan T.C. Yabancı Kimlik Numarası ile aşağıdaki banka şubelerine başvurularak, yabancı çalışanlar için çalışma izni harcı ve değerli kâğıt bedeli ödemesi yapmak istediğine dair beyanda bulunmalıdır.

Ödeme Yapılacak Bankalar ve Hesap Kodları

– Çalışma izni harç tutarı 9130 kodlu hesaba,

– Değerli Kâğıt Bedeli ise 9267 kodlu hesaba ayrı ayrı makbuzlarla (Yabancı çalışanın yabancı kimlik numarası ile) yatırılacaktır.

Yabancıya ait Yabancı Kimlik Numarası belirlenmediği takdirde bankalara ödeme yapılamayacaktır. Harç tutarları yatırılırken bankaya herhangi bir havale bedeli veya benzeri bir masraf ödenmeyecektir.

Harç ödemesi yapılabilecek Bankalar:

– T.C. Ziraat Bankası

– T. Vakıflar Bankası

– T. Halk Bankası

Yukarıda belirtilen Bankalar dışında başka bir bankaya, vergi dairelerine veya internet üzerinden yapılan ödemeler geçerli sayılmayacaktır.
Tarafınıza bildirim tarihinden itibaren 30 gün içinde harç ücreti ve değerli kâğıt bedeli ödenmemesi halinde çalışma izin başvurunuz iptal edilecektir.
Ayrıca kaybolduğu bildirilerek yenilenmesi talep ettiğiniz çalışma izin belgesi ve çalışma izni muafiyetlerinden güncel çalışma izni harç bedelinin yarısı ve güncel değerli kâğıt bedeli tamamı alınmaktadır.

3B Kurumsal Danışmanlık uzman personel kadrosu ile yabancı personel çalıştırmak isteyen müşterilerine, çalışma izni başvurusu hususunda profesyonel destek vermektedir. Bizi arayarak ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: